Η αγγελία εργασίας έχει λήξει

20/1/2021

Μηχανικός Υποστήριξης Πωλήσεων

Μηχανικοί ΑΕΙ / ΤΕΙ - Επιστήμες

Πόλη ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Απασχόληση Πλήρης απασχόληση
Επίπεδο Σπουδών Τεχνολογικό Εκπαιδευτικό Ίδρυμα (ΤΕΙ)

Η ALUMIL, ένας από τους μεγαλύτερους και πιο προηγμένους τεχνολογικά βιομηχανικούς ομίλους στον τομέα της έρευνας, ανάπτυξης και παραγωγής αρχιτεκτονικών συστημάτων αλουμινίου στην Ευρώπη, επιθυμεί να καλύψει την παρακάτω θέση:

Μηχανικός Υποστήριξης Πωλήσεων (ΜΥΠ_2075)

Ο/Η Μηχανικός Υποστήριξης Πωλήσεων είναι ενεργό μέλος της ομάδας της Εμπορικής Διεύθυνσης και συγκεκριμένα του τμήματος Extrusions & Machining, με έδρα την Ευκαρπία. Η θέση αναφέρεται στον προϊστάμενο του τμήματος Extrusions & Machining.

Κύρια καθήκοντα:
  • Διαχειρίζεται και συντάσσει προσφορές για προφίλ και εξαρτήματα νέων και υφισταμένων Βιομηχανικών πελατών του ομίλου. Η διαδικασία των προσφορών απαιτεί τεχνοοικονομική μελέτη - αξιολόγηση των προς προσφορά προφίλ και εξαρτημάτων, συμπλήρωση τεχνικών δελτίων σε συνεργασία με τα εμπλεκόμενα παραγωγικά τμήματα και το τμήμα κοστολόγησης.
  • Συμμετέχει στο σχεδιασμό νέων προφίλ και εξαρτημάτων των νέων βιομηχανικών πελατών.
  • Προετοιμάζει προτάσεις τεχνικής βελτίωσης των προς προσφορά προφίλ και εξαρτημάτων στον εκάστοτε πελάτη ή πωλητή όπου κρίνεται απαραίτητο.
  • Συντονίζει τη διαδικασία παραγωγής και αποστολής δειγμάτων για νέες μήτρες βιομηχανικών πελατών.
  • Εξετάζει και συντονίζει την διαδικασία κοστολόγησης σε συνεννόηση με τα αντίστοιχα παραγωγικά τμήματα νέων προφίλ βιομηχανικών πελάτων.
  • Επικοινωνεί με πωλητές και πελάτες για οποιοδήποτε θέμα τεχνικής ή και εμπορικής φύσης, διά ζώσης ή εξ αποστάσεως.

Απαραίτητα Προσόντα

Προφίλ υποψηφίου/-ας:
  • Πτυχίο ΑΕΙ/ ΤΕΙ Πολυτεχνικής Σχολής
  • Απαραίτητη εμπειρία σε θέσεις τεχνικής υποστήριξης, πωλήσεων ή/και σχεδιασμού βιομηχανικών προϊόντων
  • Άριστη γνώση της αγγλικής γλώσσας & MS Office
  • Θα εκτιμηθεί ιδιαίτερα η καλή γνώση της γερμανικής γλώσσας
  • Πολύ καλή γνώση σχεδιαστικών προγραμμάτων 2D/3D, ιδανικά AUTOCAD
  • Οργανωτικές, επικοινωνιακές και διαπραγματευτικές δεξιότητες
  • Αναλυτική σκέψη και ευελιξία στην εύρεση λύσεων
  • Διαθεσιμότητα για διενέργεια ορισμένων ταξιδιών

Παροχές

Η εταιρία προσφέρει:
  • Σταθερές αποδοχές σύμφωνα με τη βαρύτητα της θέσης και την αξιολόγηση επιλογής
  • Μεταβλητές αποδοχές σύμφωνα με το Σύστημα Διοίκησης Απόδοσης
  • Ιδιωτική ομαδική ασφάλιση
  • Συνεχή υποστήριξη και εκπαίδευση
  • Προοπτικές εξέλιξης
  • Άριστο περιβάλλον εργασίας

Παρακαλείσθε να ολοκληρώσετε την αποστολή του βιογραφικού σας αναφέροντας τον τίτλο της θέσης.