Η αγγελία εργασίας έχει λήξει

12/4/2021

HR Assistant

Διοίκηση Επιχειρήσεων - HR - Στελέχη

Πόλη ΠΥΛΑΙΑ, ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ | ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Απασχόληση Πλήρης απασχόληση
Επίπεδο Σπουδών Ινστιτούτο Επαγγελματικής Κατάρτισης (ΙΕΚ)

Η μεγαλύτερη ελληνική εταιρία οικιακού εξοπλισμού αναζητά HR Assistant για πλήρη απασχόληση στα κεντρικά γραφεία της στη Θεσσαλονίκη. Η επιλογή των κατάλληλων υποψηφίων για τις κατάλληλες θέσεις και η συνεχής υποστήριξη του ανθρώπινου δυναμικού με στόχο την εξέλιξή του για την ανάπτυξη μίας εταιρίας, είναι δύο από τις μεγαλύτερες προκλήσεις του HR σήμερα. Αν σου αρέσουν οι προκλήσεις, πιστεύεις στον σημαντικό ρόλο που διαδραματίζει το HR στην καλλιέργεια μίας θετικής εταιρικής κουλτούρας και θέλεις να συμβάλεις στη διαμόρφωσή της, συμμετέχοντας ενεργά στην ανάπτυξη, εκπαίδευση, αξιολόγηση και ενίσχυση του ανθρώπινου δυναμικού μίας από τις πιο δυναμικά αναπτυσσόμενες εταιρίες στην Ελλάδα, θα χαρούμε να λάβουμε το βιογραφικό σου και να σε γνωρίσουμε από κοντά!

Βασικές αρμοδιότητες

  • Δημιουργία και δημοσίευση αγγελιών εργασίας σε συναφείς πλατφόρμες και ιστοσελίδες.
  • Σχεδιασμός, δημιουργία και αποστολή talent assessment tests σε υποψηφίους για κάθε θέση εργασίας, σε συνεννόηση και συνεργασία με τον αρμόδιο προϊστάμενο του εκάστοτε τμήματος.
  • Οργάνωση βιογραφικών και υλικού (π.χ. tests που συλλέγονται με forms, e-mails κ.ά.).
  • Επιλογή βιογραφικών βάσει στοιχείων και αποτελεσμάτων talent assessment tests και πραγματοποίηση συνεντεύξεων γνωριμίας.
  • Επικοινωνία με υποψηφίους και ενημέρωση για την πορεία της αίτησής τους.
  • Προγραμματισμός και διεξαγωγή orientation σε νέους εργαζόμενους.
  • Οργάνωση και διατήρηση ενημερωμένων αρχείων ανθρώπινου δυναμικού.
  • Συμμετοχή στην ανάπτυξη, εκπαίδευση και αξιολόγηση του ανθρώπινου δυναμικού.
  • Δημιουργία job descriptions και συμμετοχή στην οργανωτική δομή και τη βελτίωση των διαδικασιών HR κάθε τμήματος.
  • Επικοινωνία με εργαζομένους και διαχείριση ζητημάτων και ερωτημάτων που αφορούν πολιτικές, παροχές, διαδικασίες πρόσληψης κτλ. Οι πιο περίπλοκες ερωτήσεις απαντώνται σε συνεννόηση με τη Διοίκηση.
  • Προετοιμασία και παρουσίαση αναφορών σχετικά με δραστηριότητες εργαζομένων (στελέχωση, πρόσληψη, εκπαίδευση, παράπονα, αξιολογήσεις απόδοσης κτλ.).
  • Συμμετοχή στη διαδικασία προετοιμασίας μισθοδοσίας, παρέχοντας σχετικά δεδομένα (απουσίες, μπόνους κτλ.).
  • Προγραμματισμός και συντονισμός εκδηλώσεων για το ανθρώπινο δυναμικό της εταιρίας και το δίκτυο συνεργατών της.

Απαραίτητα Προσόντα

  • Πτυχίο ΑΕΙ ή ΤΕΙ, κατά προτίμηση Διοίκησης Επιχειρήσεων ή Οικονομικών (επιθυμητή η εξειδίκευση στο HR)
  • Επιθυμητή (όχι απαραίτητη) η εμπειρία σε αντίστοιχη θέση εργασίας
  • Πολύ καλή γνώση εφαρμογών MS Office
  • Άριστη γνώση αγγλικής γλώσσας (Proficiency)
  • Άριστες επικοινωνιακές δεξιότητες, με έμφαση στα listening skills
  • Κριτική ματιά και ικανότητα «ανάγνωσης» όσων δεν γράφονται ή λέγονται
  • Ενσυναίσθηση
  • Ικανότητες διαχείρισης και επίλυσης προβληματικών ζητημάτων
  • Ικανότητες οργάνωσης και διαχείρισης πολλαπλών καθηκόντων κάτω από συνθήκες πίεσης