Η αγγελία εργασίας έχει λήξει

26/03/2021

Operations Manager - Food Industry

Διοίκηση Επιχειρήσεων - HR - Στελέχη

Πόλη ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Απασχόληση Πλήρης απασχόληση
Επίπεδο Σπουδών Τεχνολογικό Εκπαιδευτικό Ίδρυμα (ΤΕΙ)

H ICAP Executive Search & Selection, μια από τις κορυφαίες εταιρείες Επιλογής Στελεχών στην Ελλάδα, είναι μέρος της ICAP, του μεγαλύτερου Παρόχου Υπηρεσιών Ανθρώπινου Δυναμικού. Με περισσότερο από 45 χρόνια εμπειρίας, εξειδικευόμαστε στην αξιολόγηση και επιλογή ανώτερων και ανώτατων στελεχών βάσει των αναγκών των πελατών μας.

Για λογαριασμό σύγχρονης εξαγωγικής βιομηχανίας, με έδρα στην ευρύτερη περιοχή της Θεσσαλονίκης που παράγει και συσκευάζει τρόφιμα υψηλών προδιαγραφών και έχει αξιοσημείωτη παρουσία στις σημαντικότερες αγορές τροφίμων, αναζητούμε:

Operations Manager - Food Industry (Ref. 5471/FOM/ESS/GR)

Το Στέλεχος στη βιομηχανία θα είναι υπεύθυνο για τον καθημερινό συντονισμό, τη βελτίωση και την εκτέλεση όλων των εργασιών παραγωγής, τον ποιοτικό έλεγχο και τον προγραμματισμό των εργασιών συντήρησης. Παράλληλα είναι υπεύθυνος για τη διαχείριση τους κόστους, συμπεριλαμβανομένης της αποδοτικότητας του εξοπλισμού, του εργατικού κόστους και των υλικών, ενώ δημιουργεί αναφορές για τους οικονομικούς στόχους και για τα KPI’s. Η θέση αναφέρεται στο Διευθυντή Εργοστασίου.

Αρμοδιότητες:
  • Μεριμνά για την τήρηση/εφαρμογή των συμφωνημένων με τη Γενική Διεύθυνση, Διαδικασιών και Προτύπων Λειτουργίας.
  • Έχει την ευθύνη της παραγωγής των τελικών προϊόντων, σύμφωνα με τις απαιτούμενες προδιαγραφές ποιότητας, μεγιστοποιώντας την απόδοση των εμπλεκόμενων πόρων (ανθρώπινο δυναμικό, μηχανολογικός εξοπλισμός, α’ ύλες και υλικά).
  • Φροντίζει για την τήρηση των διαδικασιών, για τη βέλτιστη διαχείριση της ροής Α’ υλών & υλικών, αλλά και τη διασφάλιση των κατάλληλων συνθηκών αποθήκευσης των παραπάνω.
  • Παρακολουθεί την πρόοδο των δράσεων για την ελαχιστοποίηση των απωλειών και τη μεγιστοποίηση της παραγωγικότητας, κατά την εκτέλεση της παραγωγικής διαδικασίας και δρομολογεί διορθωτικές ενέργειες, όπου κρίνεται αναγκαίο.
  • Εποπτεύει τη ροή των προγραμμάτων παραγωγής, παραλαβών, φορτώσεων και συντηρήσεων.
  • Επιβλέπει τη ροή προμηθειών, ανταλλακτικών & εργασιών συντήρησης, εγκρίνει αυτές που προβλέπονται από τις αντίστοιχες διαδικασίες και προβαίνει σε διορθωτικές ενέργειες, όπου κρίνεται αναγκαίο.
  • Συμμετέχει στην κατάρτιση του Ετήσιου Προϋπολογισμού και παρακολουθεί τις αποκλίσεις στα μεγέθη του, σύμφωνα με τη σχετική διαδικασία.
  • Είναι υπεύθυνος για τη μέτρηση δεικτών παραγωγής και για την παρακολούθηση της παραγωγικότητας.
  • Ελέγχει την τήρηση των συνθηκών υγιεινής και συμμετέχει ενεργά στην τήρηση των πορισμάτων του ποιοτικού ελέγχου, των προτύπων ασφαλείας και ποιότητας.
  • Προβαίνει στην προετοιμασία αναφορών.

Απαραίτητα Προσόντα

Προφίλ Υποψηφίου:
  • Κατοχή διπλώματος/πτυχίου ΑΕΙ ή ΤΕΙ (τεχνικής κατεύθυνσης, Χημικού, Γεωπόνου, Τεχνολογίας Τροφίμων κ.λπ.).
  • Απαραίτητη προϋπηρεσία πλέον των 8 ετών σε υπεύθυνη θέση σε βιομηχανία τροφίμων .
  • Ιδιαίτερη εξοικείωση με τους Η/Υ (εφαρμογές MS Office) και με συστήματα ERP.
  • Πολύ καλή γνώση της Αγγλικής γλώσσας.
  • Εξαιρετική ικανότητα επικοινωνίας.
  • Άριστες οργανωτικές και ηγετικές δεξιότητες.
  • Ικανότητα λήψης αποφάσεων και επίλυσης προβλημάτων.
  • Ομαδικό πνεύμα εργασίας και πελατοκεντρική αντίληψη.
  • Τήρηση προθεσμιών και χρονοδιαγραμμάτων.
  • Επαγγελματισμός, συνέπεια, ευελιξία και αξιοπιστία.

Παροχές

Η εταιρεία προσφέρει:

Ανταγωνιστικό πακέτο αποδοχών και παροχών, σε ευχάριστο και δυναμικό περιβάλλον εργασίας

Σε όλες τις επαφές θα τηρηθεί απόλυτη εχεμύθεια.