Η αγγελία εργασίας έχει λήξει

30/09/2022

Head of Design

Design - Photo - Video - Audio - Arts

Πόλη ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Απασχόληση Πλήρης απασχόληση
Επίπεδο Σπουδών Ινστιτούτο Επαγγελματικής Κατάρτισης (ΙΕΚ)

Παρακαλούνται οι υποψήφιοι μαζί με το βιογραφικό τους να συμπεριλάβουν και δείγματα δουλειάς τους.

Αρμοδιότητες
Εφόσον επιλεγείς, θα εργάζεσαι στα σύγχρονα γραφεία της εταιρείας στη Θεσσαλονίκη. Θα αναφέρεσαι στη Διοίκηση της εταιρείας και θα είσαι υπεύθυνος/η για τη διασφάλιση της εύρυθμης λειτουργίας του τμήματος Design, προσφέροντας δημιουργικές σχεδιαστικές λύσεις για την κάλυψη των εξειδικευμένων σχεδιαστικών αναγκών των πελατών της 3ds. Πιο συγκεκριμένα, τα καθήκοντα σου θα περιλαμβάνουν:

Επικοινωνία με πελάτες και συνεργάτες: Ενημερώνεσαι από τους Account Managers, προκειμένου να έχεις μία αρχική εικόνα σχετικά με τις ανάγκες των πελατών σου. Συμμετέχεις σε συναντήσεις με πελάτες, προκειμένου να κατανοήσεις τις ανάγκες τους και να τους παρουσιάσεις τις δημιουργικές σχεδιαστικές λύσεις σου.

Διαχείριση έργων: Αναλύεις τις ανάγκες των πελατών και καταλήγεις σε δημιουργικές σχεδιαστικές λύσεις. Προϋπολογίζεις τις ανθρωποώρες που θα απαιτηθούν και υπολογίζεις το συνολικό κόστος των έργων. Ενημερώνεις την ομάδα σου σχετικά με τα έργα που έχουν ανατεθεί στο τμήμα σου και αναθέτεις τις εργασίες που πρέπει να γίνουν. Ελέγχεις την ποιότητα των παραδοτέων των μελών της ομάδας έργου. Επιβλέπεις την πρόοδο της υλοποίησης, διασφαλίζοντας ότι τα έργα θα ολοκληρωθούν εντός των καθορισμένων προθεσμιών, πληρώντας τις προδιαγραφές και τα ποιοτικά standards του πελάτη. Παρουσιάζεις την τελική σχεδιαστική λύση στον πελάτη.

Διαχείριση Τμήματος: Είσαι υπεύθυνος για την εύρυθμη λειτουργία του Τμήματος Design. Φροντίζεις να καθοδηγείς, να υποστηρίζεις και να κινητοποιείς τα μέλη του Τμήματός σου. Αξιολογείς την απόδοσή τους και είσαι υπεύθυνος/η για την εκπαίδευση και την ανάπτυξη τους. Παρακολουθείς τους δείκτες απόδοσης του Τμήματός σου και συντάσσεις reports προς τη Διοίκηση της εταιρείας.

Απαραίτητα Προσόντα

Προκειμένου να είσαι σε θέση να ανταποκριθείς στα καθήκοντα της θέσης, θα πρέπει να διαθέτεις τα ακόλουθα:

· Πτυχίο ΙΕΚ/ΤΕΙ/ΑΕΙ Γραφιστικής ή σχετικής κατεύθυνσης

· Τουλάχιστον 3 χρόνια επαγγελματικής εμπειρίας ως Creative Director, ιδανικά σε Digital Agency

· Αποδεδειγμένη επαγγελματική εμπειρία σε σχεδιασμό UI για Websites και Apps

· Αποδεδειγμένη επαγγελματική εμπειρία στη διαχείριση τμήματος ή ομάδας

· Άριστη γνώση και πρακτική εμπειρία στη χρήση εργαλείων Web Design (Adobe XD, Figma)

· Άριστη γνώση και πρακτική εμπειρία στη χρήση σχεδιαστικών προγραμμάτων (Illustrator, Photoshop, InDesign, After Effects)

· Ικανότητα παραγωγής δημιουργικών σχεδιαστικών ιδεών/λύσεων που είναι λειτουργικές και ξεχωρίζουν

· Ικανότητα ερμηνείας και οπτικοποίησης των creative brief

· Αναπτυγμένες ηγετικές και διοικητικές ικανότητες με έμφαση στην αποτελεσματική διαχείριση ομάδας/Τμήματος

· Συνέπεια και αξιοπιστία στην τήρηση προθεσμιών/deadlines, δίνοντας παράλληλα έμφαση στη λεπτομέρεια με σκοπό την παραγωγή άρτιων σχεδιαστικών λύσεων

· Αναπτυγμένες επικοινωνιακές δεξιότητες με έμφαση στην αποτελεσματική διαπροσωπική επικοινωνία με πελάτες και συνεργάτες

· Άριστη γνώση της Αγγλικής γλώσσας (προφορική & γραπτή επικοινωνία)

Παροχές

Εφόσον επιλεγείς για την κάλυψη της θέσης, σου προσφέρεται ένα ιδιαίτερα ανταγωνιστικό πακέτο αποδοχών/παροχών:

· Ανταγωνιστικό πακέτο αποδοχών.

· Δυναμικό και φιλικό περιβάλλον εργασίας.

· Εξαιρετικές προοπτικές εξέλιξης στο πλαίσιο μιας δυναμικά αναπτυσσόμενης εταιρείας.